Fakt, że w naszych wnętrzach od lat króluje ceramika wcale nie dziwi. To wyjątkowy materiał, dzięki któremu wykończenia są trwałe, a pomieszczenia zyskują walory estetyczne. Warto zastanowić się dlaczego w ogóle sięgamy na co dzień po płytki. Oto 7 najważniejszych powodów!

Ochrona przed wodą

Płytki są odporne na działanie wody i nienasiąkliwe - wylaną wodę łatwo z nich zetrzeć i nie trzeba martwić się przemoczeniem podłogi czy ściany, zwłaszcza, gdy pod pod płytkami zastosowano dodatkową izolację. Dzięki temu dziecięca kąpiel pełna chlapania, zaśnieżone buty, które muszą odtajać czy rozlana podczas gotowania woda to żaden problem! Na dodatek jakiekolwiek zabrudzenia łatwo można usunąć z kafelków i zazwyczaj nie pozostawiają one trwałych śladów.

Ochrona przed ogniem i gorącem

Woda to niejedyny żywioł, który na co dzień obecny w naszych domach może powodować znaczne uszkodzenia. To samo dotyczy ognia. I znów płytki okazują się doskonałym rozwiązaniem, ponieważ są niepalne, a ogień ich nie uszkadza. Dlatego są powszechnie wykorzystywane w kuchni, jako ochrona ściany za kuchenką, a także do ochrony podłogi wokół kominka przed opadającymi iskrami oraz ciepłem z paleniska. W dawnych czasach kafle używane były też jako okładziny pieców, które od nich wzięły swą nazwę.

Ochrona przed czynnikami atmosferycznymi

Ceramikę stosuje się nie tylko we wnętrzach, ale też na zewnątrz. Wiele płytek jest mrozoodpornych, mogą więc stanowić okładzinę schodów, tarasów i balkonów, a nawet ścian elewacyjnych dodając im urody, a nade wszystko stanowiąc barierę przed niszczącym działaniem żywiołów - przede wszystkim wody deszczowej i zamrozu. Dzięki temu powierzchnie nie niszczą się, a budynki zyskują na urodzie.

Ochrona przed zużyciem

Płytki są bardzo wytrzymałe - to jeden z najbardziej długowiecznych elementów wykończenia i wyposażenia wnętrz. Położona na podłodze i ścianach raz mogą trwać na swoim miejscu przez wiele dziesięcioleci bez wyraźnej utraty swej funkcji i elegancji, odporne na zarysowania czy działanie wody. To dlatego często wykorzystujemy je w najintensywniej użytkowanych częściach domu, gdzie inne materiały nie dałyby sobie rady - zwłaszcza w przedpokojach oraz kuchni. To także powód dla którego powszechnie spotyka się je w obiektach użyteczności publicznej oraz częściach budynków przeznaczonych do wspólnego korzystania, zwłaszcza w klatkach schodowych i korytarzach.

Ochrona przed zabrudzeniami

Odporność płytek to ogromna zaleta, zwłaszcza w połączeniu z łatwością ich konserwacji, czyszczenia i pielęgnacji. Płytki są higieniczne, można dezynfekować je termicznie oraz przy użyciu wielu środków chemicznych bez ryzyka ich uszkodzenia, a ich zwarta i nieprzepuszczalna struktura stanowi skuteczną barierę dla drobnoustrojów, które nie mogą wniknąć do ich wnętrza, by tam się zadomowić. Natomiast do utrzymania płytek w czystości wystarczy miotła, oraz wilgotna ścierka lub mop. To właśnie dlatego płytki są powszechnie używane w łazienkach, w kuchni, a także w korytarzach i przedpokojach, nie tylko w domach, lecz także w hotelach i restauracjach, szkołach, szpitalach i innych miejscach, gdzie czystość ma ogromne znaczenie.

Zwiększenie bezpieczeństwa

Szczególne rodzaje płytek służą szczególnym celom - chodzi o płytki antypoślizgowe. Dzięki ich szczególnej, zwiększającej przyczepność fakturze zwiększają one bezpieczeństwo użytkowania powierzchni, gdzie narażeni jesteśmy na szczególne ryzyko związane z poślizgnięciem się. Dotyczy to zwłaszcza pochyłych schodów pełnych ostrych kantów oraz łazienek, gdzie podłoga często jest mokra, a nagromadzenie sprzętów zwiększa szansę poważnych urazów na skutek upadku.

Dekoracja i nadanie charakteru wnętrzu

Powód, który większości ludzi przychodzi do głowy jako pierwszy, gdy myślą o wykorzystywaniu ceramiki w wykańczaniu wnętrz, my umieściliśmy na końcu, ponieważ w porównaniu z przytoczonymi powyżej ma on mniejsze znaczenie. Oczywiście wnętrze w stylu industrialnym bardzo zyska, gdy jego podłogę będą zdobić płytki imitujące surowy beton, a przytulna łazienka wyłożona drewnopodobnymi płytkami upodobni się do luksusowego spa, jednak funkcja ozdobna jest tylko miłym dodatkiem do innych, bardziej przyziemnych i praktycznych zadań stawianych na co dzień przed ceramiką użytkową.