Płytki są oczywistym wyborem podczas wykańczania wnętrz - trudno wyobrazić sobie nez nich kuchnię, łazienkę, przedpokój, czy taras. Warto dowiedzieć się dlaczego tak chętnie sięgamy po ten sposób wykańczania powierzchni. Jakie cechy płytek są najbardziej korzystne dla jakości i trwałości wykończeń?

Wysoka trwałość

Najważniejszą zaletą płytek, która powoduje, że są szczególnie chętnie wybierane do wykańczania powierzchni jest ich bardzo wysoka trwałość. Płytki dobrze położone mogą pozostać na miejscu przez dziesięciolecia, a nawet dłużej! W wielu zabytkowych budynkach można podziwiać ceramiczne wykończenia podłóg, schodów, ścian i sufitów pochodzące sprzed wieków.

Niska masa

To jeden z najważniejszych parametrów - płytki są lekkie i cienkie, a mimo tego zapewniają bardzo trwałe wykończenie. Różnicę widać szczególnie w porównaniu z innym powszechnie wykorzystywanym materiałem - płytami kamiennymi. Wraz z wprowadzeniem pocienianych płytek stały się one wykończeniem często stosowanym także tam, gdzie wcześnie było to niemożliwe, choćby na ogromnych statkach wycieczkowych, które dzięki temu zyskały jeszcze bardziej luksusowe wykończenie.

Niepalność

Płytki ceramiczne są ogniotrwałe i dobrze znoszą nawet bardzo wysokie temperatury, ponieważ są na nie narażone także w procesie produkcyjnym. Płytki, w przeciwieństwie do często wykorzystywanego w budownictwie drewna, nie będą w wypadku pożaru stanowić pożywki dla ognia.

Nieszkodliwość

Płytki są nieszkodliwe i nietoksyczne, powstają z minerałów naturalnie występujących w skałach, w znanym od wieków naturalnym procesie wypału, bez udziału szkodliwych chemikaliów. Nawet długotrwały kontakt z płytkami ceramicznymi, nie powoduje żadnych negatywnych środków zdrowotnych.

Łatwość utrzymania

Wystarczy mop, wiadro i trochę wody, wilgotna szmatka albo miotła i szufelka, by płytki lśniły czystością. Dzięki ich spoistej strukturze łatwo utrzymać je w czystości, a w razie potrzeby zapewnić sterylność wykończonych płytkami powierzchni, np. w szpitalach, przychodniach czy nawet domowej kuchni, gdzie przygotowywane jest jedzenie. Dodatkowo gładka powierzchnia stanowi znacznie mniej przyjazne środowisko dla drobnoustrojów niż bardziej porowate materiały, takie jak choćby drewno czy beton.

Niska nasiąkliwość

Dzięki temu, że płytki nie nasiąkają wodą, a ich spoista struktura przy prawidłowym ułożeniu i wcześniejszym zaizolowaniu powierzchni tworzy warstwę wodoodporną powoduje, że stanowią najpowszechniejszy materiał wykończeniowy w pomieszczeniach, w których woda jest nieodzownym elementem, zwłaszcza w łazience i kuchni.

Naturalne pochodzenie

Chociaż rzadko się nad tym zastanawiamy, to minerały wykorzystywane w produkcji płytek ceramicznych mają naturalne pochodzenie, a proces produkcji nie wymaga użycia żadnych specjalnych chemikaliów, a jedynie metod znanych od wieków polegających na utwardzaniu i wypalaniu surowców.

Duża różnorodność

Ogromna różnorodność wzorów, kształtów, kolorów i wielkości płytek dostępnych w sprzedaży powoduje, że każdy klient i architekt jest w stanie wybrać odpowiedni model dla siebie, tak by podkreślić wyjątkowe cechy wnętrza i charakter przebywających w nich ludzi.