Zrywanie starych płytek
Do zerwania podłoża, starych płytek będą nam potrzebna narzędzia: młotek, dłuto najlepiej sprzęt elektryczny który ułatwi i przyśpieszy pracę, nie możemy również zapomnieć o sprzęcie BHP rękawice, słuchawki, okulary które są najważniejszym elementem zabezpieczającym oczy. Skuwając starą posadzkę z płytek ceramicznych musisz zwrócić uwagę jak one się odchodzą od podłoża, żeby nie narobić sobie szkód, możemy rozróżnić trzy przykłady: płytka bez kleju, płytka przy której klej został na posadzce właściwej, płytka z klejem najbardziej oczekiwany efekt oraz płytek z posadzkom w takim przypadku dokładamy sobie dodatkowej pracy ponieważ taką posadzkę trzeba po takim odkuciu wyrównać i niestety jest to zrobione niewłaściwie.
Przygotowanie podłoża
Po skuciu posadzki mogą pojawić się drobne defekty, spękania, itp. Takie niedoskonałości trzeba uzupełnić, w tym przypadku wylewka samopoziomująca sprawdzi się doskonale. W naszym przypadku dodatkowo zastosowaliśmy ogrzewanie podłogowe elektryczne które również podniesie nam rzeczywisty stan posadzki, a wykorzystanie takiej wylewki samopoziomującej ułatwi nam dalsze prace przy klejeniu płytek chociażby z racji tego, że nie musimy korzystać z tak dużej warstwy kleju, poza tym wylewka samopoziomująca wzmacnia stare niestabilne podłoże takie jak prezentujemy w filmie. Warto również dodać, że wykonanie wylewki samopoziomującej znacznie ułatwia prace glazurnicze, tym bardziej, że w naszym przypadku będziemy przyklejać płytki o dużym formacie.
Jakość płytek
Najprostszym rozwiązaniem na sprawdzenie czy płytka jest równa nie posiadając do tego narzędzi, to postawić płytki do siebie frontem im mniejsza szpara między nimi tym płytka lepiej wykonana. Dodatkowy atutem płytek jest niewątpliwie rektyfikacja co oznacza, że są poddawane obróbce zaraz po wypalaniu co powoduję że płytka jest idealnie równa w przeciwieństwie do płytek tylko i wyłącznie kalibrowanych przy których nie mamy pewności czy krawędzie będą tej samej szerokości. Dodatkowo z drugiej strony płytki mamy perforowania, które wzmacniają na przyczepność płytki do podłoża po nałożeniu kleju. W przypadku LIS Ceramiki również na odwrocie płytki są zastosowane strzałki dla ułatwienia montażu, to znak wskazujący kierunkowość płytek, klejenie płytek zgodnie z zasadą kierunkowości z pewnością ułatwi nam osiągnięcie zamierzonego efektu.
Zapas płytek
Zapas płytek który musimy przewidzieć do położenia podłogi przede wszystkim uzależniamy od rozmiaru płytek który chcemy położyć, mniejsze płytki to mniejsza ilość zapasu chociażby ze wzglądu na odpadki, duże płytki to większy odpad. Najlepszym rozwiązaniem jest przyjąć rozwiązanie matematyczne, że przy dużych płytkach ten zapas powinien się wąchać między 10 a 20 procent.